برای ثبت آگهی کلیک کنید
* نت آگهی ، ثبت آگهی در اینترنت
ثبت آگهی
ورود به سیستم
اتومبیل املاک مشاغل زیبایی لپتاپ پزشکی موبایل
زمان ثبت : 3573 روز پیش

نرم افزار آپارتمان (جدید

www.djs.ir
راه حلی برای آپارتمان نشینی

سیستم حسابداری آپارتمان وظیفه ثبت و نگهداری اطلاعات مربوط به هزینه ها و درآمدها و انجام محاسبات مربوط به صورتحساب ها و صدور فیش جهت کلیه واحدهای یک مجتمع آپارتمانی و نهایتاً تهیه گزارشات مورد نیاز را بر عهده دارد.
به طور کلی تسهیل و بالابردن دقت و سطح کیفی وظایف مدیریت ساختمان و در نتیجه افزایش رضایتمندی همسایگان با ارائه صورتحسابهای دقیق و محاسبات منصفانه هزینه ها مهمترین هدف این نرم افزار محسوب می شود.
ویژگی سیستم حسابداری آپارتمان، کاربری آسان آنست که در کنار محاسبات پیچیده و دقیق مربوط به صدور فیش و صورتحساب، آن را به نرم افزاری ایده آل تبدیل می کند.

حسابداری آپارتمان را از آن جهت آسان می گوییم که:

 تعریف واحدهای مجتمع آپارتمانی به همراه مشخصات آنها
 تعریف مالک ها و مستاجرهای مرتبط با هر واحد
 تعریف هزینه ها و درآمدها
 تعریف نحوه محاسبه هزینه ها
 صدور قبض صورتحساب مربوط به هر واحد

تنها 5 مرحله ای هستند که هر شخصی با حداقل سواد خواندن و نوشتن و اندک آشنایی با کامپیوتر، قادر خواهد بود در مدت زمانی اندک اقدام به انجام آنها نماید.

در عین حال عملیات و محاسبات پیچیده و دقیقی از جمله:

 تعریف واختصاص هزینه ها و درآمدهای مجتمع به هر کدام از واحدها و بلوک ها به دلخواه
 اختصاص هزینه ها بر مبنای طبقه، مساحت و تعداد اتاق خواب هر واحد
 تعریف هزینه شارژ بر اساس مساحت واحدها
 امکان انجام محاسبات بر اساس تعداد خانوار ساکن در هر مجتمع آپارتمانی
 انجام محاسبات بر اساس تعداد روز اقامت هر واحد مسکونی
 امکان انجام محاسبات بر اساس تعداد نفرات ساکن در هر واحد مسکونی
 امکان انجام محاسبات بر اساس مساحت زیربنایی هر واحد
 امکان انجام محاسبات مربوط به هزینه ها و درآمدها بر اساس درصد معافیت واحدهای استیجاری
 امکان انجام محاسبات مربوط به هزینه ها و درآمدها بر اساس درصد معافیت واحدهای غیر مسکونی (تخلیه)
 انجام محاسبات و صدور فیش صورتحساب دوره ای به صورت مجزا برای مالک و مستاجر هر واحد مسکونی

عمدتاً برعهده نرم افزار است که با تصمیم و رای هیئت مدیره مجتمع آپارتمانی و یا مدیر ساختمان و توسط کاربر سیستم قابل انجام است.
قطعاً امکان تعریف و انجام چنین محاسبات دقیقی در یک مجتمع مسکونی باعث خواهد شد تا مدیر ساختمان به نحو شایسته تری بتواند پاسخگوی همسایگان کنجکاو و ریزبین در بررسی صورتحساب ها و نحوه تقسیم هزینه ها یا درآمدها باشد.

برای نمونه در اینجا به برخی از روشهای مختلف و پیچیدگی های محاسباتی در امر حسابداری آپارتمان اشاره می کنیم تا اهمیت موضوع روشن گردد:
• هزینه آب مشترک اغلب بر اساس تعداد نفرات هر واحد محاسبه می شود، تا یک واحد تک نفری مجبور نباشد همان هزینه ای را بپردازد که یک واحد شامل خانواده ای پرجمعیت.
• هزینه مربوط به آسانسور اغلب اوقات بر اساس شماره طبقه تقسیم می شود یعنی طبقات بالاتر به خاطر استفاده بیشتر، هزینه بیشتری می پردازند.
• محاسباتی نیز وجود دارد که باید بر اساس مساحت انجام می شوند، همانند هزینه عوارض، مسلماً واحدهایی با زیربنای بیشتر باید حق بیشتری بابت عوارض بپردازند.
• هزینه های غیر ثابت نیز اجتناب ناپذیرند. مانند هزینه شکستن شیشه که شاید مربوط به یک یا دو واحد خاص باشد و در تاریخ معین.
• هزینه هایی هم به صورت دوره ای هستند و باید بر اساس تعداد روز اقامت هر واحد مسکونی در نظر گرفته و محاسبه شوند، مانند هزینه دوره دو ماهه گاز مصرفی. واضح است که اگر مستاجری فروردین ماه به مجتمع وارد شده، نباید صورتحساب سنگین گاز زمستان را که اغلب بعد از زمستان ارسال می شود پرداخت نماید؛ یا اگر تنها بخشی از این دوره را در مجتمع حضور داشته، باید تنها سهم مدت اقامت خود را پرداخت نماید.
• برخی هزینه ها هستند که قسمتی را مالک و قسمتی از آن را مستاجر یک واحد مسکونی می پردازد. به عنوان مثال هزینه تعویض مشعل موتورخانه که سالها در ساختمان استفاده خواهد شد نباید تماماً برعهده مستاجری باشد که تنها یکی دو سال در ساختمان اقامت دارد. بنابراین تفکیک در حساب مالک و مستاجر و امکان تعریف درصد معافیت استیجاری جزء ملزومات حسابداری آپارتمان به شمار می رود.
• هزینه هایی هم وجود دارند که با غیر مسکونی بودن واحدها در ارتباطند. مثلاً شاید منطقی باشد که واحدهای غیرمسکونی فقط ملزم به پرداخت بخشی از هزینه هایی چون برق و یا آب مشترک باشند. مثلاً تنها بخش آبونمان ثابت آب و برق را بپردازند که ربطی به میزان مصرف ندارد. این نمونه محاسبات، با تعریف درصد معافیت واحدهای غیر مسکونی قابل انجام هستند.
• لزوم محاسبه هزینه ها بر مبنای واحدهای مشمول هزینه نیز برکسی پوشیده نیست. به عنوان مثال واحدی که پارکینگ ندارد مسلماً باید از هزینه های مربوط به پارکینگ مستثنا شود یا مثلاً واحد سرایداری احتمالاً از بسیاری هزینه ها معاف خواهد بود.
همانگونه که ملاحظه می شود، اعتماد 100% به درستی انجام چنین محاسبات پیچیده ای و دریافت گزارشات دقیق از آنها، تنها به مدد استفاده از نرم افزار حسابداری آپارتمان میسر خواهد شد.

در کنار مواردی که به آنها اشاره شد، امکانات جانبی این نرم افزار که روند اجرایی امور یک مجتمع آپارتمانی را بهبود می بخشند به شرح زیر است:

 صدور فیش صورتحساب دوره ای در مقاطع زمانی دلخواه به صورت مجزا برای مالک و مستاجر
 طراحی فیش صورتحساب مطابق با سلیقه و به شیوه های متنوع، توسط کاربر سیستم
 ثبت و پیگیری صورتجلسات هیئت مدیره یا اهالی مجتمع
 ارسال نامه توسط مدیر ساختمان به هر کدام از واحدهای مجتمع و سهولت در پیگیری مکاتبات
 ارائه گزارشات دلخواه کاربر سیستم به صورت جدول، نمودار و متن

امید است توانسته باشیم با ارائه راه حل های منطقی و استاندارد در این نرم افزار، گامی موثر در جهت ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی برداریم.

شرکت فنی مهندسی دهکده جهانی سینا
اردیبهشت 1386
www.djs.ir
شماره ی تماس : 6277047
اصفهان > اصفهان